title

Blog

Stav pôdnej vlahy a sucha


Začínajúce sucho je aktuálne na 17 % územia. Mierne sucho evidujeme ojedinele na strednom Slovensku, a na juhu Podunajskej nížiny.


 

Deficit pôdnej vlahy do -60 mm je na Podunajskej nížine a Pohroní. Naopak na severovýchode Slovenska je nadbytok vlahy najvyšší +60 mm.

 

Zásobenie pôdy vlahou

Zásobenie pôdy vlahou a relatívne nasýtenie je v povrchovej vrstve od 0 do 40 cm na väčšine územia vyššie ako 70 %. Na Podunajskej nížine sú najnižšie hodnoty 50-70 %. V hlbšej vrstve 40-100 cm je nasýtenie ojedinele na Podunajskej nížine v intervale 10-20 %. Na juhu stredného a východného Slovenska je to najmenej 20-30 %. V celom pôdnom profile od 0 do 100 cm je na približne 2,5 % územia nasýtenie v intervale 30-40 %. Takéto hodnoty sú v okolí Nových Zámkov, Komárna a Bratislavy.

 

Miera intenzity sucha v pôde

V celom pôdnom profile je miera intenzity sucha na úrovni začínajúceho sucha, a to na 17 % územia. Mierne sucho zasahuje centrálnu oblasť Slovenska. V povrchovej vrstve je začínajúce sucho na 27 % územia. V hlbšej vrstve je stále výnimočné sucho lokálne v okolí Komárna a Nových Zámkov.

 

Deficit pôdnej vlahy

Na juhu Podunajskej nížiny, v okolí Bratislavy a miestami aj na Pohroní a Krupinskej planine je deficit do -60 mm. Na približne 45 % územia sú podmienky normálne. Nadbytok vlahy je lokálne na severovýchode a to do +60 mm. Nadbytok vlahy do +40 mm je aj na Záhorí a lokálne na Spiši.

 

Popis meteorologických prvkov v januárovom týždni od 10.1. do 16.1.2022 a ich vplyv na vývoj sucha

V tomto týždni bola väčšina územia Slovenska bez zrážok. Prípadný úhrn zrážok bol nižší ako 0,5 mm. Najvyšší týždenný úhrn zrážok do 5 mm bol na severovýchode Slovenska a v okolí Tatier. Najvyššia teplota vzduchu bola 10,5 °C na Podunajskej nížine. Na Horehroní bolo do 10 °C. Najnižšia teplota vzduchu -15 °C bola na Zamagurí a v Poloninách. Týždenná suma výparu bola najvyššia v okolí Bratislavy a to 6 mm a najnižšia v Spišských Vlachoch 1 mm.

No Comment

0

Sorry, the comment form is closed at this time.

0

Košík