Až pri celoročnom splavovaní, kedy sa rok z plochy 1m2 strechy spláchne 65O litrov a aj viac dažďovej vody, môžu sa do vsakovacích zariadení alebo do dažďového zásobníka dostávať významnejšie a opticky poznateľné množstvá splavených nečistôt. V prípade čistých striech splaveniny ale treba znovu pripomenúť len nevýznamné množstvo nečistôt. Tie sú tvorené predovšetkým drobnými čiastočkami – zloženými z prachu anorganického piesku a organických čiastočiek – zvyškov rastlín, či hmyzu. Opticky najvýraznejšie sa prejavujú v lete hlavne poletujúce biele páperie z púpav, či topoľov. Tieto už aj vizuálne pokrývajú sitové filtre v tenkej súvislej vrstve, ktorú treba z času na čas odstrániť, aby súvisle nepokryli sitové filtre.
Na jeseň zo striech môžu byť zas zo striech splavované listy (tu predovšetkým problém robí breza a smrekovec).
Odlišným a už technicky závažnejším prípadom sú pevné plochy (parkoviská, dvory, chodníky a cesty) na úrovni terénu, kde svojou činnosťou už zasahujú aj ľudia. Tu je situácia zložitejšia – na dvoroch, parkoviskách a cestách môže byť aktívnou činnosťou ľudí prítomných viac nečistôt. Spomeňme napríklad blato na kolesách áut, odhadzovanie odpadkov …. Tieto nečistoty, hlavne blato a rozpustné organické látky, voda sa sebou gravitačne odnáša. Rozpustné a nerozpustné látky, ropné látky a pevný odpad nesmie dažďová voda so sebou dopraviť do vsakovacieho zariadenia, ale musí byť zachytené, pretože by po čase došlo k zaneseniu vsakovacieho zariadenia VZ.
Aby nedošlo časom k zaneseniu VZ musia sa daždové vody pred vstupom do VZ filtrovať. Na chodníkoch, strechách či cestách sa nachádzajúce nečistoty musia byť vždy – ešte pred vstupom do vsakovacieho podzemného zariadenia – odfiltrované, aby vsakovacie bolo aj po desaťročiach funkčné a nemuselo sa kvôli zaneseniu regenerovať, prípadne aj vymieňať zanesenú geotextíliu a čistiť vsakovacie bloky.
Voda sa zbavuje nečistôt v špeciálne pre teno účel vytvorených filtroch – nazývaných pre svoj tvar ako usadzovacie fitre.
Usadzovacie filtre sa musia pravidelne čistiť – k čomu slúži pre majiteľa vypracovaný prevádzkový predpis. Odstraňovať tu zachytené nečistoty je povinnosťou prevádzkovateľa stavby a to pravidelne podľa miestnych znečisťujúcich podmienok – raz, či niekoľko krát za rok – vnútro predsadených usadzovacích fitrov treba skontrolovať, vybrať tu zachytené tuhé nečistoty, odstrániť sedimenty a filtračné sitá prepláchnuť čistou vodou.
Podľa použitia môžeme použiť až 3 stupne filtrácie :
1. Strešné filtre
2. Lapače strešných splavenín
3. Usadzovacie filtre
Zvlášť sa pre komunikácie používajú :
4. Ropné filtre