Vsakovanie dažďových vôd zo striech rodinných domov
Priame zaústenie dažďovej vody zo striech do kanalizácie má pritom niektoré netušené a obchádzané dôsledky:
Aj z týchto dôvodov sa obce nariadeniami bránia zaúsťovať dažďovú vodu zo striech RD do verejnej kanalizácie. Predpisy EU nariaďujú, že povinnosťou stavebníkov je dažďové vody likvidovať priamo na svojom pozemku !
Náhradnou možnosťou pre stavebníkov – ak existuje, je zaústenie vôd do verejnej dažďovej kanalizácie, ale za poplatok. Pre stavebníka sa preto oplatí zriadiť si vlastný systém pre vsakovanie dažďovej vody do zeme.
DRENBLOK DB je patentovo chránené zariadenie určené pre plynulé a prirodzené vsakovanie dažďovej vody zvádzanej zo striech budov a zastavaných plôch do zeme.
Systém je založený na komorovom princípe, čo na jednej strane umožňuje zvládnuť ľubovoľné množstvo dažďovej vody, na druhej strane vylučuje zanesenie a znefunkčnenie systému.
Systém sa osadzuje od objektu v min. vzdialenosti rovnej 1,5 násobku hĺbky základov. V prípade podpivničených objektov sa osadzuje v min. vzdialenosti 6 metrov od objektu. Miesto osadenia treba vždy konzultovať s geológom.
Predpokladom použitia je schopnosť okolitej zeminy vsiaknuť dažďovú vodu.( kf je v rozmedzí 10-3 až 10-6 m/s).
Pokiaľ do jamy o rozmeroch 0,5 x 0,5 metra nalejeme vodu do výšky 30 cm , voda by mala po 60 min. všetka vsiaknuť.
Pozostáva z vykopania jamy, zarovnania podkladu, položenia vsakovacieho systému DRENBLOK DB, napojenia na dažďové zvody, predsadenia filtra, osadenia poistného prepadu (obsahuje aj integrovanú mriežku proti vniknutiu drobných zvierat) a zahrnutia zeminou.
Hĺbka uloženia : min.40 cm(bez dopravného zaťaženia),alebo 100 cm (s dopravným zaťažením).
Predpisy EU nariaďujú, že povinnosťou stavebníkov je dažďové vody likvidovať priamo na svojom pozemku!
Pre stavebníka sa preto oplatí zriadiť si vlastný systém pre vsakovanie dažďovej vody do zeme.