Zápach dažďovej v zásobníku sa môže vyskytnúť v nasledovných prípadoch:
1. letné obdobie – teplota dažďovej vody vystúpi nad bežnú teplotu dažďovej vody 8 – 12°C – pokiaľ je teplota z nejakých dôvodov vyššia, tak môže dôjsť k zámene pôvodnej mikroflóry (5°C – 12°C) za inú mikroflóru ktorej vyhovuje vyššia teplota – s následným odumretím pôvodných mikroorganizmov – vtedy po istú dobu môžete pozorovať zápach z rozložených tiel chladnomilných mikroorganizmov.
2. príliš vysoký prítok organických látok zo strechy – je to v prípade prašnej cesty v okolí, prachu z oraných suchých plôch, peľu zo stromov, spadu organických náletov zo stromov, zvýšeného sadaniu vtákov na strechu….
3. Dlhé neodoberanie vody zo zásobníka- kedy všetky prebytky vody odchádzajú do vsaku. Vtedy mikroorganizmy na povrchu zásobníka po dlhšom období sucha „zjedia“ všetky živiny v zásobníku a môžu odumrieť hladom – s následným zápachom rozkladaných tiel.
4. dlhoročné nečistenie zásobníka – kedy na stenách zásobníka sa už vytvorí priveľmi hrubá vrstva mikroorganizmov.
5. Zápach sa vytvára často aj mimo zásobníka – a to v pripojenej záhradnej hadici s uzatváracou hlavou. Vtedy voda ostáva vobjeme hadice uzavretá. Táto voda môže byť počas dňa prehrievaná dopadajúcim slnečným žiarením – teplota v nej môžu vystúpiť aj nad 40°C – kedy dôjde k vytváraniu už úplne iného mikroorganického zloženia, ako je v zásobníku. V prípade novo zakúpených hadíc navyše tu možno cítiť aj chcemický zápach spôsobený materiálom hadice, čo môže zmiasť užívateľa. V prípade takýchto chemických zbytkov môžete pozorovať biele spenenie vody – spôsobené rozpustenými aditívami pridané pri výrobe.
6. Nový zásobník
Riešenie:
1. V prvom prípade treba sa snažiť znížiť teplotu vody v zásobníku – najjednoduchšie je dopustiť studenú ( pitnú ) vodu a tým teplotu vody znížiť -tu postačuje o dačo nadvihnúť senzor hladiny na dopúšťanie pitnej vody .
Sofistikovanejšie je riešenie vylúčiť prítok „prvej“ teplejšej vody zo strechy do zásobníka. Sú také filtre, čo toto vedia zabezpečiť . Prvých 5 – 6 litrov teplej vody ide do kanalizácie – týmto riešením navyše
90% splavenín zo strechy sa nedostane do zásobníka..
2. Zvýšený prítok organických splavenín – treba inštalovať sietky proti listom do okapov – sieťky dodávame do KJG , ale vieme Vám ich tiež dodať – funkcia je vysvetlená na našej www. ekodren.sk. Hnijúce listy v okapoch vytvárajú akýsi organický čaj, ktorý organicky znečistí zásobník. Sieťky zabránia vniknutiu listov (ale aj tvorenie hniezd niektorých malých vtákov ) do žlabov
3. Z času na čas treba vodu zo zásobníka odobrať, aby zásobník nebol sústavne plný – a tak mohlo počas dažďa došlo k prítoku živín pre mikrobiologickú kultúru kolonizovanú na vnútornom povrchu zásobníka. Treba ju „kŕmením“ udržiavať v kondícií. K tomuto javu ale môže dôjsť aj v prípade dlhšieho sucha a vyčerpania vody zo zásobníku – na dne ostane istý nečerpateľný objem vody, či sa odhalia sedimenty na dne (kaly)
Mikroorganizmy na povrchu zásobníka sú aeróbne, čiže potrebujú prísun kyslíka. Zásobník by nemal mal preto zabezpečený ako taký pre prívod vzduchu.
4. Zásobník treba pred odovzdaním na používanie po ukončení stavebných prác vyčistiť – lebo počas výstavby sa tam môže kadečo dostať. Podľa stupňa znečisťovania z okolia ho čistiť
Zásobník treba podľa stupňa znečistenia s intervalom (max 7 rokov) čistiť.
5. Vypúšťať aj vodu z hadice a nenechávanie záhradnej hadice na slnku.
6. Nové, saponátmi umyté zásobníky potrebujú istu dobu na vytvorenie správnej mikroflóry a jej správneho zloženia. V prípade dôkladného vyčistenia teoreticky sa tiež chvíľu môže pozorovať zápach – lebo
Organické átky nemá čo v zásobníku „skonzumovť“ a tak vodu vyčistiť.