title

Blog

Špeciálne plachty potláčajú zvuk

Vedci z MIT vyvinuli metódu s použitím tenkých plátov tkaniny, ktoré zvuk rušia, alebo ho blokujú. V prípade blokovania sa hluk odráža naspäť k jeho zdroju. Ľuďom s hlučnými susedmi tak svitá na lepšie, pokojné časy.

Vedci z MIT vychádzajú z predchádzajúcej štúdie, v ktorej sa tenké pláty tkaniny premenili na mikrofóny.

V novej štúdii sa tenké pláty hodvábnej látky o hrúbke iba 0,13 mm menia na reproduktory. Dosiahne sa to tak, že vertikálne, stredom plátu vedie prilepené piezoelektrické vlákno.

Piezoelektrický materiál sa deformuje, keď cez neho prechádza elektrický prúd. Keď tento prúd rýchlo kolíše, vlákno sa rýchlo pohybuje tam a späť medzi štandardným a deformovaným stavom, čím vytvára vibrácie, ktoré sa šíria cez plát materiálu. Tieto vibrácie následne vytláčajú vzduch a vytvárajú zvukové vlny, podobne ako v reproduktore.

Ak sa zvukové vlny tkaniny zámerne vyvedú z fázy s rušivými zvukovými vlnami, tieto iné vlny sa vyrušia. Rovnakým spôsobom fungujú aj slúchadlá s potláčaním hluku.

Hodvábny štvorec s rozmermi 8 x 8 cm dokázal pri laboratórnych testoch vyžarovať zvuk s intenzitou až 70 decibelov. Tým sa znížili rušivé zvuky až o 37 dB.

Táto technika je najúčinnejšia iba v malých priestoroch.

Potlačenie hluku vo väčších priestoroch

V prípade väčších priestorov sa používa na potlačenie hluku iná technika, pri ktorej sa tkanina (hodváb) dostatočne pohybuje a vytvára zvukové vlny a piezoelektrické vlákno sa môže použiť na jednoduché udržanie materiálu v pokoji, čím sa zabráni jeho vibráciám v synchronizácii s rušivými zvukovými vlnami, ktoré dopadajú na jeho povrch. Ak by sa plát takéhoto materiálu zavesil na stenu, veľká časť vybrujúceho zvuku sa nebude môcť dostať cez tkaninu.

Laboratórne testy

Pri testovaní sa zistilo, že táto technika znižuje vibrácie v hodvábe až o 95 %. Prenášaný zvuk sa tak zníži o 75 %. Vedcov prekvapilo zistenie, že touto technológiou sa zvýšila aj schopnosť tkaniny odrážať zvuk naspäť k jeho zdroju až o 68 %.

No Comment

0

Sorry, the comment form is closed at this time.

0

Košík