Zachytávanie dažďovej vody v mestách a obciach
Nerovnomerný zrážkový režim
Intenzívne prívalové dažde a dlhé obdobia sucha podnecujú k diskusii o opatreniach, ktoré podporia zachytávania zrážkovej vody v mestách a obciach.
Zachytená voda môže nájsť rôzne využitie a v dlhodobom horizonte znížiť náklady samospráv a to napríklad nahradením vody používanej na zavlažovanie, za ktorú mesto či obec musí v súčasnosti platiť.
Kľúčom k využitiu zrážkovej vody je jej uskladnenie v nádržiach. Cieľom je minimalizovať ničenie životného prostredia a zlepšovať životné podmienky obyvateľstva.
Mestá a obce majú vody buď priveľa a hrozia im záplavy a povodne, alebo jej majú nedostatok. Je nevyhnutné prehodnotiť spôsob, ako je voda využívaná, či nevyužívaná v zavodnených oblastiach. Naše mestá a obce sú v prevažne navrhnuté tak, aby vypúšťali dažďovú a odpadovú vodu za hranice mesta a naopak dovážali vodu zo vzdialených riek.
Hospodárenie so zrážkovou vodou
V mestách a obciach však nemáme len domy, ale i veľké budovy typu obecných úradov či základných a stredných škôl, ktoré by mohli začať s hospodárením zrážkovou vodou a využiť ju na maximum.
- podzemné nádrže a nadzemné nádrže na zavlažovanie parkov, verejného priestranstva, športovísk, zelene, splachovanie toaliet…
- zelené a modré strechy, dažďové záhrady
Existuje však len málo lokalít, kde sa môže hovoriť o dostatočnom využívaní zrážkových vôd. Je nevyhnutné, aby bola zrážková voda a jej zdroje využívaná čo najefektívnejšie. Najideálnejším riešením by bolo recyklovať ju a následne opakovane používať. Zachytávanie dažďovej vody a jej využívanie sa stane v budúcnosti samozrejmosťou.
Prečítajte si viac o zásobníkoch na dažďovú vodu.
Zásobníky na dažďovú vodu
No Comment