Vplyv mikroplastov na naše zdravie
Mikroplasty sa nachádzajú už takmer všade. Boli nájdené v oceánoch, vzduchu, potravinách, vode, v telesných tkanivách, v srdci, pečeni, obličkách…
Čo sú to vlastne plasty
Plasty sú umelé materiály, z ktorých mnohé pochádzajú z ropy alebo iných ropných produktov. Plasty sa môžu pôsobením tepla a poveternostných vplyvov rozpadať na menšie častice.
Výskyt
Menšie častice plastov sa nazývajú mikroplasty. Môžu byť dokonca malé ako zlomok ľudského vlasu. Tieto miniatúrne plasty – nanoplasty boli zistené vo vzduchu, vode a pôde, v mlieku, ale aj v balenej pitnej vode. Neobišli ani potraviny ako soľ, cukor, med, ryžu a morské plody.
Aké množstvo plastov zjeme
Množstvo plastov, ktoré ľudia vdychujú a prehĺtajú, môže závisieť od toho, čo jedia a pijú a kde žijú.
Niektorí austrálski vedci v mene WWF v roku 2019 vypočítali, že mnoho ľudí každý týždeň skonzumuje do 5 gramov plastov z bežných potravín a nápojov, čo zodpovedá jednej kreditnej karte.
Zatiaľ sa nepreukázalo, že by nám plasty priamo škodili
Mikroplasty sú škodlivé, pretože obsahujú toxické chemické látky. Správa Svetovej zdravotníckej organizácie z roku 2022 dospela k záveru, že na základe dostupných dôkazov neexistuje jednoznačné riziko pre ľudské zdravie.
Dostupné informácie však naznačujú, že plasty môžu vyvolávať zápaly a zmeny v tele, ktoré môžu napríklad zvyšovať riziko infarktu či mŕtvice.
Tipy ako znížiť množstvo mikroplastov
- Skôr ako vojdete do domu, vyzujte si topánky, aby ste zabránili roznášaniu prachu s obsahom plastov.
- Jedlo si pripravujte doma.
- Neohrievajte jedlo v mikrovlnnej rúre v plastových nádobách.
- Jednorazové plastové fľaše zameňte za opakovane použiteľné – nerezové alebo sklenené.
No Comment