title

Blog

Vodné bohatstvo Slovenska

Slovensko je hneď po Rakúsku druhou krajinou na svete s najväčšou zásobou pitnej vody. Žitný ostrov predstavuje najväčšiu prirodzenú zásobáreň podzemnej vody v strednej Európe a dokázal by zásobovať pitnou vodou viac ako 13,5 milióna obyvateľov. Je veľmi dôležité uvedomiť si hodnotu vodného bohatstva, ktoré máme doma, pretože sú krajiny, ktorým voda chýba ( napr. Somálsko a Zimbabwe).

 

 

Okrem pitnej vody sa môžeme pochváliť obrovským množstvom riek, ktoré pomáhajú nielen pri výrobe elektrickej energie, ale poskytujú aj viaceré možnosti oddychu a adrenalínu v podobe člnkovania a splavov. Počtom nezaostávajú ani prírodné jazerá, plesá i umelo vytvorené vodné nádrže.

Slovensko má na svojej malej rozlohe až 7000 jaskýň. Medzi vodné krásy patrí aj náš jediný gejzír Herľany, ktorý chŕli vodu až do výšky 15 metrov. Na Slovensku sa nachádza aj 245 vodopádov a monožstvo plies. Len vo Vysokých Tatrách ich je 175.

 

Vodné bohatstvo Slovenska

Na Slovensku máme až 180 riek, ktorých celková dĺžka je 49774,8 km.

 

Na Slovensku máme okrem riek aj veľa priehrad a jazier

 

Najdlhšou riekou Slovenska je Váh. Má dĺžku 403 km. Vzniká sútokom Bieleho a Čierneho Váhu. Zaniká ústím do rieky Dunaj.

Najkratšou riekou Slovenska je rieka Tisa. Na Slovensku preteká v dĺžke 5,6 km. Jej celková dĺžka je až 1358 km. Preteká územím piatich krajín. V Srbsku ústí do Dunaja.

Najväčšou, najširšou a najvodnatejšou riekou je na Slovensku rieka Dunaj. Pramení v nemeckom Čiernom lese. Je najdlhšou riekou Európskej únie s dĺžkou 2860 km. Preteká desiatimi krajinami Európy a ústi deltou do Čierneho mora.

Najväčším a najhlbším jazerom na Slovensku je Veľké Hincovo pleso, ktorého rozloha je 20,08 ha. Jazero je pokryté ľadom 270 dní v roku. Dosahuje hĺbku 53,7 m.

Najznámejším a najnavštevovanejším tatranským plesom je Štrbské pleso v polohe 1346 metrov nad morom. Nachádza sa v historickom štrbskom chotári, odkiaľ pochádza aj jeho názov.

Slovenské priehrady ponúkajú veľa možností na kúpanie a vodné športy. Medzi najväčšie a najznámejšie patria Domaša, Liptovská Mara a Oravská priehrada.

 

 

No Comment

0

Sorry, the comment form is closed at this time.

0

Košík