title

Blog

Veľký skok k udržateľnejšiemu a prívetivejšiemu spôsobu života

 

Revolúcia v spôsobe života ľudí

V dnešnej dobe využíva doprava prírodné zdroje a energiu, ktorú mení na pohyb. Naspäť vracia produkty, ktoré sú pre prírodu len veľmi ťažko stráviteľné. Zásadná zmena by si podľa všetkého vyžiadala revolúciu v spôsobe života ľudí. Nie každá revolúcia sa však musí odohrať z večera do rána.

Množstvom zdanlivo malých a nenápadných krokov môžeme prispieť k udržateľnejšiemu a prívetivejšiemu spôsobu života. Zlé ovzdušie, stres, špina a hluku sa tak môžu časom stať minulosťou. 

Zelené doplnky v doprave

Na to, aby sme pochopili myšlienku zelenej dopravnej infraštruktúry, stačí poukázať na skúsenosť, ktorú takmer každý z nás niekedy v živote zažil: sedieť v nehybnom aute na preplnenej diaľnici, zatiaľ čo vozidlá vypúšťajú do ovzdušia emisie a znečistenie.

 


Dopravná infraštruktúra osobných automobilov prispieva ku globálnemu otepľovaniu, znečisteniu, zdravotným problémom a energetickej neistote.


 

Ekologická dopravná infraštruktúra

Ekologická dopravná infraštruktúra poskytuje ľuďom možnosti pohybovať sa po komunikáciách vlastnou silou – napríklad pešo alebo na bicykli, prípadne inými ekologicky citlivejšími prostriedkami, ako sú vlaky či autobusy. Poskytuje trvalú a lacnú mobilitu a rieši základné podmienky, z ktorých pramení energetická kríza.

O zelených automobiloch s alternatívnymi spôsobmi pohonu, ktoré eliminujú či aspoň redukujú škodlivé emisie, existuje už všeobecné povedomie. Dopravné prostriedky však nie sú to jediné, čo tvorí dopravnú infraštruktúru.

Mestá na celom svete sa snažia vybaviť svoje dopravné systémy, budovy a zariadenia zelenými doplnkami na zlepšenie udržateľnosti, zlepšenie kvality ovzdušia a podporu biodiverzity.

Lúka na streche

V Utrechte, čo je štvrté najväčšie mesto Holandska s 290-tisíc obyvateľmi, v roku 2019 inštalovali na 316 autobusových zastávkach zelené strechy.

Strechy sú pokryté rozchodníkmi, ktoré zachytávajú pevné častice, zadržiavajú dažďovú vodu, poskytujú chladenie v horúčavách. Tým, že priťahujú aj včely, čmeliaky, motýle a iné opeľovače, podporujú mestskú biodiverzitu. Pomáhajú so znižovaním efektu mestských tepelných ostrovov a zlepšujú aj kvalitu ovzdušia.

Mesto vybavením autobusových zastávok zelenými strechami, ktoré ich robia atraktívnejšími, inšpirujú obyvateľov Utrechtu, aby si inštalovali vlastné zelené strechy.

Zastávky majú LED osvetlenie a 96 z nich je vybavených solárnymi panelmi. Všetky majú bambusové lavičky, základy prístreškov sú vyrobené z recyklovaného betónu a pri ich údržbe sa využívajú elektrické vozidlá.

Zelená strecha sa skladá z troch vrstiev: vegetačnej vrstvy, vrstvy substrátu a drenážnej vrstvy. Na menšie plochy, akými prístrešky autobusových a električkových zastávok, sa kladú aj vopred vypestované zelené koberce.

Záhrada na autobusovej stanici

Snaha ozeleniť mestskú dopravu sa neobmedzuje len na zastávky. V historickom holandskom Wageningene majú zelenú celú autobusovú stanicu. Zelené strechy budov stanice sú doplnené solárnymi panelmi a novou LED obrazovkou, vďaka čomu sa stanica stala energeticky plne sebestačná. Zelené strechy stanice využívajú nenáročné rozchodníky, ktoré uchovávajú vodu, filtrujú jemný prach a premieňajú CO₂ na kyslík.

Napríklad v Singapure boli zelené strechy inštalované aj na strechách desiatich autobusov. Štúdia mala otestovať, či môže zeleň pomôcť znížiť teploty a zlepšiť kvalitu ovzdušia.

Predbežné štúdie ukazujú, že zelené strechy výborne ochladzujú budovy. Strechy na zastávkach tak môžu znížiť teplotu okolia približne o 2 °C. V Singapure na strechy sadia indickú bylinu známu ako nabhali (Cyanotis cristata), ktorú vybrali pre jej odolnosť, schopnosť dobre rásť a šíriť sa na zelených strechách. Rastlina je odolná proti suchu a dokáže vydržať dlhé obdobie (aj dva týždne) bez dažďa či polievania.

 

No Comment

0

Sorry, the comment form is closed at this time.

0

Košík