title

Blog

V Košickom kraji pracujú dobrovoľníci v letných mesiacoch na tvorbe dažďových záhrad

Košický samosprávny kraj už štyri roky realizuje aj prostredníctvom aktivít Dobrovoľníckeho centra Košického kraja Program obnovy krajiny .

Predchádzanie odvodňovania krajiny

Dobrovoľníci sa vo všetkých regiónoch Košického kraja podieľali na tvorbe už vyše 200 dažďových záhrad bez nároku na honorár. Na vytvorení jednej dažďovej záhrady pracuje približne 10 – 15 dobrovoľníkov. Dažďové záhrady zachytávajú dažďovú vodu zo striech a chodníkov, vďaka čomu voda neodteká bez úžitku, ale je vsakovaná späť do podložia. 

Aby bola takáto záhrada nielen funkčná, ale aj estetická, je veľmi dôležitá skladba rastlín, ktoré prekonajú sucho aj zavodnenie. Takýmito rastlinami sú napríklad papradie, šalvia a mäta.

 


Zo 100 metrovej strechy, dokáže 1 m² záhrady zachytiť až 600 litrov vody.Dobrovoľníci sa popri iných aktivitách snažia zrealizovať minimálne jednu dažďovú záhradu týždenne. Toto leto sa im podarilo vytvoriť napr. dažďové záhrady v areáli Knižnice Pavla Dobšinského v Rožňave, na ulici Milosrdenstva v Košiciach, v blízkosti internátu na Werferovej ulici či v košickej mestskej časti Šaca v priestranstve medzi bytovými domami…

 


Za minulý rok sa dobrovoľníckemu centru podarilo odpojiť približne 50 zvodov v domácnostiach a bytových domoch.


 

No Comment

0

Sorry, the comment form is closed at this time.

0

Košík