title

Blog

Už čoskoro môžeme na oblohe pozorovať zodiakálne svetlo

Zodiakálne svetlo môžeme už tradične pozorovať v jarnom období. Na oblohe môžeme tento jav pozorovať od 27. marca do 10. apríla.

Kedy a kde ho možno vidieť

Najvhodnejší čas, kedy pozorovať zodiakálne svetlo je tesne po súmraku nad západným obzorom, ďaleko od svetelného smogu. Môžeme ho pozorovať ako osvetlený kužeľ (intenzívny lúč) počas tmavej noci na rozhraní dňa a noci. Najlepší na pozorovanie tohto javu je nov.

Ideálne je ho pozorovať na vyvýšených miestach alebo na horách. Tam je svetelný smog minimálny. V presvetlených mestách by sme ho hľadali márne. 

Čo je zodiakálne svetlo

Ide o zvýšenie jasu v okolí Slnka, rozširujúce sa pozdĺž ekliptiky (súhvezdí zvieratníka). Svetlo je rozptýlené na časticiach medziplanetárnej hmoty v rovine Slnečnej sústavy. Častice pochádzajú najmä z chvostov komét a z rozpadnutých meteoritov. Sú veľké maximálne 0,1 milimetra.

https://en.wikipedia.org/wiki/Zodiacal_light


Ide o prach v okolí Slnka sústredený do rozsiahleho disku.


 

Výnimočná noc

Noc z 10. na 11. apríla bude výnimočná. Na nebi bude možné pozorovať zodiakálne svetlo a veľa objektov vzdialeného vesmíru. Nastane aj niekoľko krásnych konjunkcií.

Nenechajte si tento výnimočný zážitok ujsť

Za súmraku sa začne nad západným obzorom odkrývať priblíženie jasného Jupitera a Mesiaca vo fáze úzkeho kosáka. Ako budú klesať k obzoru, možno s ďalekohľadom nájsť aj Urán a štyri najjasnejšie mesiace Jupitera. Fotogenický zážitok doplní voľným okom viditeľná hviezdokopa Plejády.

 


Zodiakálne svetlo bude možné pozorovať aj na jeseň od 3. do 16. septembra. Vtedy bude vidieť pred svitaním nad východným obzorom.


 

No Comment

0

Sorry, the comment form is closed at this time.

0

Košík