title

Blog

Rýchlejšie otepľovanie v Arktíde povedie ku skoršiemu nárastu globálnych teplôt

Ľad v arktických oblastiach sa roztápa rýchlejšie, než sa predpokladalo

Výskumníci z University College London v novej štúdii upozorňujú, že rýchlejšie roztápanie ľadu má potenciál urýchliť globálne otepľovanie.

Roztápanie ľadu v arktických oblastiach nás posunie bližšie k otepľovaniu o 2°C o osem rokov skôr, ako keby sa tieto oblasti otepľovali priemerným tempom. V Parížskej dohode sa svetové krajiny zaviazali udržať otepľovanie na hranici 1,5 °C vzhľadom na teploty pred priemyselnou revolúciou.

Dosiahnuť túto hranicu neznamená, že pár dní v roku teploty budú o 1,5 °C vyššie ako počas toho istého obdobia pred priemyselnou revolúciou. Znamená to, že teploty sa dlhodobo budú nad touto hranicou držať. Už dnes prežívame dni, kedy teploty presiahnu 1,5 °C a považujeme ich za jedny z najteplejších dní v histórii. Ak by sa takto držali dlhodobo, mohlo by to spôsobiť problémy nielen pre naše zdravie, ale aj pre poľnohospodárstvo či iné sféry.

So zhoršujúcim sa globálnym otepľovaním hrozí, že sa oblasti pri rovníku stanú neobývateľné pre ľudí. Viaceré štúdie varujú, že ide o vážny problém. Vplyvom procesov v arktických oblastiach nám ostáva ešte menej času, ako sme si doteraz mysleli.

Spomalením arktického otepľovania by sme mali viac času

Autori štúdie vytvorili simulácie, v ktorých sa arktické územia roztápali pomalšie a následne zistili, ako sa v rámci tejto situácie správali globálne teploty. Ukázalo sa, že ak by nedochádzalo k rýchlejšiemu otepľovaniu arktických oblastí, hranicu by sme prekonali až o osem rokov neskôr. V súčasnosti sa predpokladá, že ak nebudeme robiť s globálnym otepľovaním nič, 1,5 °C prekonáme v roku 2031 a 2 °C v roku 2051.

Rýchlejšie otepľovanie arktických oblastí prináša aj neistoty do predpovedí.

 


Rapídne otepľovanie arktických oblastí má obrovský vplyv na to, kedy sa naša planéta posunie za kritické klimatické hranice.


 

Autori štúdie chcú, aby sa detailnejšie monitorovali teploty v arktickej oblasti, či už priamo na mieste alebo pomocou satelitov. Ich cieľom je lepšie pochopiť procesy, ktoré vplývajú na rýchlejšie roztápanie arktického ľadu a otepľovanie. 


Roztápanie ľadu vedie aj k zvyšovaniu morských hladín a otepľovaním dochádza k roztápaniu permafrostu, z ktorého sa uvoľňuje viac skleníkových plynov.


 

No Comment

0

Sorry, the comment form is closed at this time.

0

Košík