title

Blog

Plast, ktorý sa dokáže sám opraviť, dá sa recyklovať a slúži ako potrava

Japonskí vedci vyvinuli nový typ plastu, ktorý je pevný pri izbovej teplote, ale dá sa na požiadanie ľahko rozložiť na základné komponenty.

 


VPR plast sa v morskej vode začne rozkladať na potravu pre morský život a dokáže sa aj sám liečiť a zapamätať si minulé tvary.


 

Plast je všade okolo nás v našom modernom svete. Je to mimoriadne užitočný materiál pre všetko. Nevýhodou je, že je ťažké ho rozložiť na recykláciu alebo likvidáciu.

V novej štúdii vedci z Tokijskej univerzity vyvinuli nový plastový materiál, ktorý sa dá ľahšie rozložiť, či už v recyklačných závodoch alebo v prírode.

Je založený na triede plastov nazývaných ako vitrimer z epoxidovej živice, ktorý je pevný pri izbovej teplote, ale môže byť pretvarovaný a tvarovaný s trochou pridaného tepla. Normálne sú vitriméry krehké, ale tím zlepšil recept pridaním molekuly nazývanej ako polyrotaxán.

 

Nový VPR plast

Konečným výsledkom je nový plast, ktorý vedci nazvali ako VPR a ktorý sa môže pochváliť obrovskou škálou výhod oproti podobným materiálom. Po poškriabaní skalpelom sa dokázal po zahriatí na teplotu 150 °C úplne sceliť iba za 60 sekúnd. Keď bol formovaný do tvaru žeriava a potom sploštený, dokázal sa zahriatím zložiť späť do tvaru žeriava. To všetko zvládol oveľa rýchlejšie ako iné produkty tohto typu.

Plast VPR sa tiež môže ľahšie rozložiť, a to iba vtedy, keď už  je nepotrebný. Aplikáciou tepla, spolu so špecifickým rozpúšťadlom rozbijú jeho molekulárne väzby a zostanú len surové zložky pripravené na to, aby sa z nich vytvorilo niečo nové. Aj keď je VPR vyhodený do životného prostredia, stále predstavuje menší problém ako iné plasty.

Tím ponoril VPR plast do morskej vody na 30 dní a za ten čas vykázal 25 %-nú biologickú odbúrateľnosť a uvoľnil molekuly, ktoré sú podľa vedcov potravou pre morský život.

Podľa hlavného autora štúdie sa plast VPR opravuje 15-krát rýchlejšie, dokáže obnoviť svoj pôvodný zapamätaný tvar dvakrát rýchlejšie a možno ho chemicky recyklovať 10-krát rýchlejšie ako typický vitrimer. Dokonca sa bezpečne biodegraduje v morskom prostredí.

Tím hovorí, že materiál by si mohol nájsť využitie v rôznych aplikáciách, na ktoré sa už používajú iné plasty.

 

No Comment

0

Sorry, the comment form is closed at this time.

0

Košík