title

Blog

Obnova ozónovej vrstvy

Podľa odborníkov Európskej únie a Organizácie Spojených národov by sa mohla ozónová vrstva v priebehu nasledujúcich 40 rokov  úplne obnoviť!

Plány na spomalenie globálneho otepľovania

Kontroverzné plány zamerané na spomalenie globálneho otepľovania by však tento proces mohli zvrátiť. K značnému stenčeniu vrstvy ozónu v stratosfére prispeli priemyselné aerosóly. V roku 1987 sa viac ako 200 krajín zaviazalo dodržiavať Montrealský protokol o zákaze chemických látok, ktoré ničia ozónovú vrstvu.

 

 


Dobrým znamením je, že ozónová vrstva sa aj vďaka dodržiavaniu záväzkov tohto protokolu obnovuje.


 

Kedy by malo dôjsť k obnove?

Do roku 2066 by sa mala výška aj rozloha ozónovej vrstvy nad Antarktídou obnoviť.

 

Geoinžinieri chcú zabrániť globálnemu otepľovaniu

Plány geoinžinierov by však mohli obnovu ozónovej vrstvy zvrátiť. Navrhujú, aby sa do horných vrstiev atmosféry vstrekovali častice síry, čím by sa mala planéta ochladiť na dostatočne dlhé obdobie. Tým by sa získal čas na vyriešenie problémov, ktoré spôsobujú  zvyšovanie teploty Zeme.

 

Negatívny vplyv

Vedci však vypočítali, že ak by sa každoročne do atmosféry vstreklo 8 až 16 miliónov ton síry, teplotu Zeme by to znížilo o jeden stupeň Celzia. Toto opatrenie by negatívne ovplyvnilo obnovu ozónovej vrstvy. Mohlo by to spôsobiť čoraz častejšie monzúny v Afrike a Ázii alebo vysúšanie prítokov Amazonky.

 

Francúzska tlačová agentúra AFP upozorňuje


Ozónová vrstva v atmosfére filtruje ultrafialové slnečné žiarenie, ktoré poškodzuje DNA žijúcich organizmov a spôsobuje nádorové ochorenia.


 

No Comment

0

Sorry, the comment form is closed at this time.

0

Košík