NASA zverejnila zaujímavé snímky Uránu
Vesmírny teleskop Jamesa Webba zachytil siedmu planétu slnečnej sústavy v doteraz najpodrobnejšom rozlíšení.
NASA z času na čas zverejní fotografie, ktoré verejnosti približujú krásy odľahlého vesmíru a vďaka Webbovmu teleskopu ich môže sprostredkovávať doposiaľ nevídaným spôsobom. Teraz ukázala snáď najpodrobnejšie snímky Uránu, na ktorých je siedma planéta slnečnej sústavy vidieť so svojimi charakteristickými prstencami.
Najnovšie snímky Uránu sú unikátne v tom, že sú zachytené s použitím infračerveného spektra, ktoré umožňuje vidieť vlnové dĺžky nedostupné ľudskému oku, čo sa má odrážať práve najmä na viditeľnosti prstencov.
Vesmírny teleskop zachytil tento dynamický svet s prstencami, mesiacmi, búrkami a ďalšími atmosférickými prvkami.
Vďaka svojej vynikajúcej citlivosti zachytil vesmírny teleskop Jamesa Webba slabé vnútorné a vonkajšie prstence, vrátane slabo viditeľného prstenca Zeta, ktoré obiehajú okolo Uránu – tretej najväčšej planéty slnečnej sústavy.
Na fotografii je možné vidieť štrnásť z jeho celkových dvadsaťsedem známych mesiacov. Pre astronómov je nová zbierka snímok zásadná aj v tom, že umožní skúmať aj existenciu exoplanét.
Vesmírny teleskop Jamesa Webba je spoločný projekt NASA, Európskej a Kanadskej vesmírnej agentúry. Infračervený ďalekohľad sa nachádza vo vzdialenosti 1,5 milióna kilometrov ďaleko od Zeme. Jeho úlohou je pozorovať najvzdialenejšie telesá vo vesmíre, vznik galaxií a hviezdnych sústav.
No Comment