title

Blog

Na Slovensko prichádza ZIMNÉ POČASIE

Do Európy mieri zima, ktorá podľa predpovedí vydrží pomerne dlho. Na vine je polárny vír, ktorý sa rozpadá.

Čo je to polárny vír

Polárny vír je meteorologický termín, ktorý označuje rozsiahlu oblasť nízkeho tlaku a studeného vzduchu, ktorá sa bežne nachádza v oblastiach okolo zemských pólov. Má vplyv na počasie v polárnych regiónoch, ale jeho dopad môže byť cítiť aj v miernych zemepisných šírkach, ako je napríklad Európa či Severná Amerika a to v prípade, že sa rozpadne.

Z čoho sa vír skladá

Vír sa skladá z prúdov studeného vzduchu, ktoré sa točia proti smeru hodinových ručičiek na severnom póle a v smere hodinových ručičiek na južnom póle. Nestálosť polárneho víru tak ovplyvňuje aj počasie v Európe.

Ako vír ovplyvňuje počasie

Silný a stabilný polárny vír udržuje chladný vzduch zamknutý v polárnych oblastiach. V polárnych a subpolárnych regiónoch sa tak udržiava typické zimné počasie. 

Keď sa polárny vír oslabí alebo rozdelí, môže to viesť k tomu, že chladný vzduch unikne do nižších zemepisných šírok a spôsobí nezvyčajne chladné počasie v miestach, ktoré sú na takéto extrémy zvyčajne nepripravené.

 

 

Čo spôsobuje rozpad polárneho víru

Rozpad polárneho víru môže byť spôsobený rôznymi atmosférickými zmenami, vrátane teplotných variácií vo vyšších vrstvách atmosféry. Tento proces môže viesť k extrémnym poveternostným podmienkam, ako sú silné mrazy a sneženie v oblastiach, ktoré inak zažívajú miernejšie zimy. Studený vzduch tak nebude prúdiť okolo severného pólu v proti smere hodinových ručičiek, ale bude nestabilný.

 


Rozpad polárneho víru so sebou prináša zimné počasie, celodenné mrazy a sneženie.

 

Dňa 9.1.2024 o 6.00 hod. v Červenom Kláštore klesla teplota na -22,9 °C a o 7.00 hod. klesla ešte nižšie, a to na hodnotu – 24,1 °C. V tejto obci na severe Slovenska zažili poriadne mrazivé ráno. Ide o najnižšiu teplotu prebiehajúcej zimy na Slovensku.

No Comment

0

Sorry, the comment form is closed at this time.

0

Košík