title

Blog

Mikroplasty vo vode

Vedci vyvinuli jednoduchú metódu, ako zbaviť vodu z vodovodu mikroplastov. Ide o najúčinnejší, veľmi jednoduchý a aj lacný proces.

Nano- a mikroplastové častice môžeme nájsť už všade. Mikroplasty sú jednoducho všadeprítomné a dostali sa už aj do potravín, pitnej vody a ľudského tela (do krvi, materského mlieka, pľúc). Ich vplyv na naše zdravie stále nie je úplne preskúmaný

Ako sa zbaviť mikroplastov z vody z vodovodu

Mikroplasty sa dostávajú aj do vodovodných sietí. Zbaviť sa ich môžeme pomocou špecializovaných filtračných systémov, ktorých cena je však vysoká a je hlavnou prekážkou ich širokého použitia.

Vedci v časopise Environmental Science & Technology Letters zverejnili štúdiu, ktorá predstavuje lacnejšiu a jednoduchšiu alternatívu.


Vedci uskutočnili experiment na vzorkách vody z vodovodu s rôznym stupňom tvrdosti. Do vody sa pridali rôzne koncentrácie nano- a mikroplastových častíc a potom ich varili 5 minút. Po ochladení vody zmerali množstvo voľne plávajúceho plastu v nej.


V procese varu tvrdej vody bohatej na minerály sa na plastových časticiach usadzoval uhličitan vápenatý, tj. vodný kameň. Vodný kameň usadený vo vnútri kanvice, by sa dal jednoducho vybrať. Jemné častice uhličitanu vápenatého, ktoré plávajú vo vode by sa zas dali odfiltrovať preliatím cez kávový filter. 

V prípade mäkkej vody s obsahom menej ako 60 mg uhličitanu vápenatého na liter sa varom odstránilo asi 25 % mikroplastov.

Efekt eliminácie mikroplastov bol zreteľne viditeľnejší v prípade tvrdej vody. Z vriacej tvrdej vody s obsahom viac ako 120 mg uhličitanu vápenatého je možné odstrániť minimálne 80 % polystyrénových, polyetylénových a polypropylénových častíc s veľkosťou medzi 0,1 a 150 μm.

No Comment

0

Sorry, the comment form is closed at this time.

0

Košík