title

Blog

Liquid tree čistička vzduchu na báze rias

Liquid tree čistička vzduchu na báze rias vyvinutá Lovely Professional University a Indian Institute of Science and Education and Research (IISER) je schopná neutralizovať 98 percent škodlivých plynov a zvýšiť množstvo kyslíka vo vzduchu.

Výsadba stromov v lesoch je bežne používanou stratégiou spoločností a vlád na zníženie CO2 vo vzduchu. Čo však môžeme robiť v hustých mestách, kde je sotva miesto pre krík? Koniec koncov, v týchto mestských lokalitách sa koncentruje znečistenie. Našťastie skupina srbských vedcov prišla na dômyselné riešenie: tekutý strom.

Podľa nástroja IHME Global Health Data Exchange Tool „znečistenie zabije ročne trikrát toľko ľudí ako HIV/AIDS, tuberkulóza a malária dohromady“.

Vďaka dvom veľmi veľkým uhoľným elektrárňam je Belehrad jedným z najviac znečistených miest v Srbsku. V skutočnosti sú tieto dve elektrárne také intenzívne, že boli zaradené do zoznamu 10 najšpinavších elektrární v Európe za rok 2019 aliancie pre zdravie a životné prostredie (HEAL).

Celkovo sa Srbsko v roku 2020 umiestnilo na 28. mieste na svete pre najhoršiu kvalitu ovzdušia. V súčasnosti má krajina koncentráciu PM 2,5, čo je 4,9-krát vyššia ako ročná smerná hodnota WHO pre kvalitu ovzdušia. Nie je potom žiadnym prekvapením, že občania krajiny trpia intenzívnymi vedľajšími účinkami takéhoto znečistenia

Riešenie

Dr. Ivan Spasojevič, Ph.D. v odbore biofyzikálne vedy a jeden z autorov projektu z Inštitútu pre multidisciplinárny výskum na Univerzite v Belehrade vyvinul inovatívny nástroj na zníženie emisií skleníkových plynov a zlepšenie kvality ovzdušia: tekutý strom. Novinka nazývaná aj LIQUID 3 je prvým srbským mestským fotobioreaktorom, riešením v boji za čistý vzduch. Obsahuje šesťsto litrov vody a funguje tak, že pomocou mikrorias viaže oxid uhličitý a fotosyntézou produkuje čistý kyslík.

 


Mikroriasy nahradia dva 10-ročné stromy alebo 200 metrov štvorcových trávnika.


 

Stromy aj tráva vykonávajú fotosyntézu a viažu oxid uhličitý. Výhodou mikrorias však je, že sú 10 až 50-krát účinnejšie ako stromy. Tím stojaci za LIQUID 3 uviedol, že ich cieľom nie je nahradiť lesy alebo plány výsadby stromov, ale použiť tento systém na vyplnenie tých mestských vreciek, kde nie je priestor na výsadbu stromov.

 


V podmienkach intenzívneho znečistenia, akým je Belehrad, mnohé stromy neprežijú, zatiaľ čo riasy nemajú problém s veľkým znečistením.


 

Zdroj: https://worldbiomarketinsights.com/a-liquid-tree-scientists-in-serbia-make-incredible-innovation/

No Comment

0

Sorry, the comment form is closed at this time.

0

Košík