title

Blog

Kritický nedostatok zrážok

Kritický nedostatok zrážok je najmä na juhozápade Slovenska a Záhorí.

Sucho trápi nielen Slovensko, ale taktiež aj okolité štáty. V slovenských podmienkach sa sucho kumuluje od jedného roka k druhému. Zimy sú v posledných rokoch teplejšie a teplejšie.

 


Počas zimy sa netvorí dostatočná pokrývka a aj úhrn zrážok sa z roka na rok znižuje.


Na niektorých krajných miestach na západe Slovenska dosiahol úhrn zrážok v apríli 2020 iba jeden milimeter za mesiac. Napríklad na bratislavskom letisku bol v apríli 2020 najnižší mesačný úhrn zrážok od roku 1951.

Stav zrážok bol v roku 2020 nepriaznivý pre celé územie Slovenska. Iba výnimočne miestami napršalo 40 milimetrov. Mrazy gradovali až na začiatku jari. Nedostatok zrážok a teplotné podmienky negatívne vplývali na vlhkostné podmienky pôdy. Na Slovensku bol najhorší stav v poslednom aprílovom týždni v roku 2020. Stav sa trocha zlepšil na východnom Slovensku, vďaka zrážkam.

Dosahy sucha majú vplyv na poľnohospodárstvo a lesníctvo. Sucho spôsobuje stratu výnosov vo výške približne 30 až 40%. V niektorých oblastiach sa straty môžu vyšplhať až nad 40%. Sucho vplýva hlavne na obilniny, ako sú pšenica, jačmeň, repka olejná, kukurica, cukrová repa ale aj zemiaky.

 


Na to, aby sa situácia ohľadne sucha zlepšila, je potrebný dlhodobý dážď o nižšej intenzite.


 

No Comment

0

Sorry, the comment form is closed at this time.

0

Košík