title

Blog

Krajina, ktorá stratila všetky svoje ľadovce

Venezuela sa stala prvou krajinou, ktorá prišla o všetky svoje ľadovce a to aj napriek pokusom vlády o záchranu posledného La Corona prezývaného aj Humboldtov ľadovec.

(Ľadovec Humboldt vo Venezuele v roku 2019. Foto: Jose Manuel Romero/AP)

Humboldtov ľadovec bol posledným zo šiestich ľadovcov, ktoré sa nachádzali v pohorí Sierra Nevada de Mérida v nadmorskej výške okolo 5000 metrov. Päť z nich zmizlo už do roku 2011, La Corona bola posledným. V časoch najväčšej slávy pokrývala La Corona 4,5 km². Posledný venezuelský ľadovec sa roztopil a je natoľko malý, že bol preklasifikovaný na ľadové pole, ktoré sa rozprestiera na menej ako 2 hektároch.

Ešte v roku 1910 sa národ pýšil šiestimi ľadovcami s celkovou rozlohou 1 000 km². Ľadovce sa však zredukovali na úlomky ľadu, ktoré už nespĺňali požiadavky na to, aby boli klasifikované ako ľadovce.


Venezuela je prvou krajinou sveta, z ktorej zmizli všetky ľadovce. Zmiznutie posledného venezuelského ľadovca znamená, že krajina prehrala boj s časom a klimatickými zmenami.


Okrem klimatických zmien topenia ľadovcov prispel aj jav El Niño, ktorý v týchto zemepisných šírkach zvyšuje teploty. Tento rok tam niekoľko mesiacov panovali teploty o tri až štyri °C vyššie, ako je priemer z rokov 1991 až 2020.

V časoch najväčšej slávy pokrývala La Corona 4,5 štvorcových kilometrov, no teraz sa rozprestiera na menej ako 2 hektároch. Vo všeobecnosti musí kus ľadu merať aspoň 10 hektárov, aby sa mohol považovať za ľadovec.

Výskum uskutočnený za posledných 50 rokov naznačil, že pokrytie ľadovcom vo Venezuele od roku 1953 klesol o neuveriteľných 98 %, čo je alarmujúce číslo.

Zúfalý pokus Venezuely

V decembri venezuelská vláda zariadila, aby bol Humboldtov ľadovec prikrytý geotextilnou pokrývkou v nádeji, že ho izoluje a ochráni. Plán nielenže zlyhal, ale vyvolal aj hnev ochrancov prírody, ktorí tvrdia, že neuvážená stratégia by mohla viesť ku kontaminácii ekosystému, pretože látka sa časom rozpadne na mikroplasty.

„Tieto mikroplasty sú prakticky neviditeľné, skončia v pôde a odtiaľ sa dostanú do plodín, lagún, do vzduchu, takže ľudia to nakoniec budú jesť a dýchať,“ skonštatoval venezuelský ochranár Centeno.

No Comment

0

Sorry, the comment form is closed at this time.

0

Košík