title

Blog

Jednoduchý celulózový filter čistí vodu

Na úpravu znečistenej vody existuje veľa filtračných systémov. Mnohé z nich sú pomerne zložité alebo využívajú materiály, ktoré sú nákladné. 

Nové experimentálne zariadenie

Vedci z Texas-kej univerzity v Austine vyvinuli celulózový filter, ktorý pozostáva z puzdra v tvare hokejového puku, v ktorom je hydrogélová vrstva podopretá membránou plnou mikroskopických pórov. Hydrogél je tvorený sieťou celulózových nanovlákien.

 


Naproti bežným filtračným systémom, nové zariadenie vyžaduje iba jednoduché vstreknutie znečistenej vody cez vrstvu celulózy. Celulóza je najbežnejšia organická zlúčenina na Zemi, ktorá sa dá ľahko a lacno získať z najrôznejších ľahko dostupných prírodných zdrojov, ako sú napr. rastliny.


 

Použitie celulózového filtra

Pomocou bežnej injekčnej striekačky je voda naberaná z potoka, jazera alebo z iného vhodného miesta. Potom je koniec injekčnej striekačky umiestnený do portu na hornej strane filtra a následne sa do neho vstrekne voda.

Pri prechode vody cez malé medzery medzi nanovláknami sa zachytí takmer 100 % suspendovaných pevných častíc väčších ako 10 nanometrov. Filter tak zachytí  baktérie a vírusy, ktoré presahujú túto veľkosť.

Prefiltrovaná voda vytekajúca zo spodnej strany filtra, je čistá a pitná. Veľkou výhodou je, že sa každý filter môže použiť až 30-krát a po vyradení sa biologicky rozloží.

V doterajších testoch vykonaných na zber kalnej, riečnej alebo mikroplastmi kontaminovanej vody sa použili striekačky s objemom až 1,5 litra. Všetky testované vody sa pomocou filtra úspešne vyčistili. Vedci pracujú na rozšírení tejto technológie, aby bolo možné vyčistiť väčšie množstvo vody počas jedného sedenia.

 


Nový systém má vysokú účinnosť a pri odstraňovaní rôznych typov častíc ponúka atraktívne ale aj praktické riešenie na zlepšenie dostupnosti sladkej vody.


 

No Comment

0

Sorry, the comment form is closed at this time.

0

Košík