title

Blog

Extrémy počasia vo svete


Počasie má mnoho tvárí. Môže byť pekné, upršané, veterné, slnečné… V počasí však dochádza aj k extrémom, ktoré by na vlastnej koži nechcel nikto zažiť.


 

 

Najteplejšie miesta na Zemi

Líbya, konkrétne mesto El Azizia je najteplejším miestom na Zemi. Najvyššia nameraná teplota predstavuje 57,8 °C. Medzi ďalšie miesta patria Údolie Smrti, Death Valley v Californií. Predpokladá sa, že v púšti v Iráne teplo bola nameraná teplota 48 °C. Na Slovensku bola najvyššia teplota nameraná v roku 2007. V Hurbanove namerali až 40,3 °C.

Najchladnejšie miesta na Zemi

Na výskumnej stanici Vostok na Antarktíde bola najväčšia teplota nameraná. Namerali tam rekordnú hodnotu -89,2 °C. Najchladnejším obývaným miestom na Zemi je ruská dedina Oymyakon, ktorá má 800 obyvateľov. V roku 1926 tu teplota poklesla na -71,2 °C. Na Slovensku bola v roku 1929 nameraná najnižšia teplota vo Vigľaši až -41 °C.

Najdaždivejšie miesta na Zemi

Najdaždivejšie miesto na Zemi leží v Kolumbii, meste Lloró. Ročný úhrn zrážok dosahuje 13 300 mm. Zaujímavé sú aj oblasti, v ktorých sa strieda obdobie sucha s obdobím dažďov. V meste Cherrapunji v Indii počas jedného mesiaca, a to v júli 1861 padlo až 9 296 mm zrážok. Zbojnícka chata vo Vysokých Tatrách patrí medzi miesta s najväčším úhrnom zrážok na Slovensku. Ročne tam padne až 2 130 mm.

Najsuchšie miesta na Zemi

Púšť Atacama patrí medzi najsuchšej oblasti na svete. Na niektorých miestach nepadne takmer ani kvapka vody počas celého roka. Priemerný úhrn zrážok sa líši podľa oblasti. Niektoré majú len 0,5 mm zrážok, iné až 12 mm zrážok za rok. Na Slovensku je miestom s najnižším priemerným ročným úhrnom zrážok západ okresu Galanta, kde padne 483 mm za rok.

Najveternejšie miesta na Zemi

Na vrchole Mount Washington v USA bola roku 1934 nameraná rýchlosť vetra až 372 km/h. V roku 2004 bol v štáte Texas nameraný len o kilometer slabší vietor. U nás je dlhodobo najveternejším miestom Chopok s priemernou rýchlosťou vetra až 36 km/hod. Nie je to však dlhodobo obývané miesto ako je Wellington. Najvyššia rýchlosť vetra na Slovensku 283 km/hod bola nameraná roku 1949 na Skalnatom Plese.

 

No Comment

2

Sorry, the comment form is closed at this time.

0

Košík