title

Blog

Extrémne teplo v apríli

Teplotné rekordy v Európe 

V Európe už začiatkom jari padlo niekoľko teplotných rekordov. Na mnohých miestach začiatkom apríla zaznamenali pozoruhodné teploty. Európe je na túto ročnú dobu nadpriemerne teplo. Začiatkom apríla sa prepisovalo niekoľko rekordov.

Tropický deň vo Francúzsku a Španielsku

Španielsko a Francúzsko hlásili letné horúčavy. Teplota dosiahla +30 stupňov. V regióne Nové Akvitánsko namerali až +33,9°C.

Takéto vysoké teploty tak skoro v apríli neboli ešte v histórii meraní zaznamenané. Nové rekordy padali na viacerých merných staniciach. Teploty boli takmer na celom jej území letné.

V Čechách padali teplotné rekordy

Takzvaný letný deň, keď teplota dosiahne 25 alebo viac stupňov Celzia, zaznamenali v nedeľu 7.4.2024 na viac než polovici meracích staníc. ČHMÚ takéto teploty namerané počas prvého aprílového týždňa označil za mimoriadne. Napríklad v Doksanoch namerali +27,8 °C. Prvý letný deň v Čechách zaznamenali na Veľkonočný pondelok, čo bolo o mesiac skôr ako minulý rok.

Doteraz najskorší tropický deň v Čechách zaznamenali 17. apríla 1934, keď namerali 30 stupňov Celzia na staniciach v Kutnej Hore Vlašime a Českom Brode v Stredočeskom kraji.

 

 

No Comment

0

Sorry, the comment form is closed at this time.

0

Košík