title

Blog

Čína ovplyvnila počasie a vyvolala umelý dážď

Rok 2022 sa niesol v znamení extrémne suchého počasia. Rekordné horúčavy a veľmi vysoké teploty potrápili tento rok nielen Slovensko a Európu. Problémy so zrážkami sa kumulovali už od jarných mesiacov. Nedostatok zrážok však nebol len u nás a na našom kontinente.

 


Čína sa rozhodla priniesť vytúžený dážď a pomôcť poľnohospodárskym oblastiam vďaka rokmi overenej, no veľmi nákladnej technike.

 

Dážď vyvolal jodid strieborný

Čínske úrady zvolili túto nákladnú technológiu v poľnohospodárskej provincii Che-nan v strednej Číne, kde situácia s nedostatkom zrážok bola veľmi vážna. Táto oblasť zabezpečuje produkciu poľnohospodárskych produktov pre milióny Číňanov.

Dva obrie drony a rakety, ktoré boli vyzbrojené nábojmi jodidu strieborného priniesli zrážky na plochu 600 km².

Jodid strieborný sa používa už od polovice 20. storočia a je to rokmi overená látka.

Kryštálová štruktúra jodidu strieborného je podobná štruktúre ľadu, čo umožňuje vyvolávať mrznutie pri vzniku oblakov s cieľom umelo vyvolať dážď.

 


Kryštáliky pôsobia ako kondenzačné jadrá.

 

Jodid strieborný AgI je žltá kryštalická látka, anorganická zlúčenina jódu a striebra. Nakoľko ide o finančne extrémne náročnú metódu používa sa hlavne v Číne alebo na Blízkom východe napr. v Spojených arabských emirátoch.

 

Ako vyvolali dážď

Vystreľovaním špeciálnych rakiet do neba a lietadlami s nábojmi jodidu strieborného vyvolali dážď, ktorý priniesol lokálne až 65 mm zrážok, čo výrazne zmiernilo sucho.

 


Ide o bežný fyzikálny jav.

 

Technológia vyvolávania umelého dažďa existuje už desaťročia no nakoľko je mimoriadne finančne nákladná, môžu si ju dovoliť použiť iba bohaté štáty a aj to len v ojedinelých a špecifických prípadoch ako je napríklad extrémne sucho.

 

Sucho spôsobuje rast energií

Rekordné horúčavy potrápili nielen Slovensko, ale aj celú Európu, kde vysychajú rieky, čo je príčinou aj výrazného rastu energií. Francúzske atómové elektrárne sú chladené práve riekami, ktoré vyschli, a tak ich radšej odstavili. Nemecké elektrárne sú zásobované po Rýne, ktorý na niektorých úsekoch tiež vyschol.

No Comment

1

Sorry, the comment form is closed at this time.

0

Košík