title

Blog

Ako prispieva špongiové mesto k lepšiemu hospodáreniu s vodou

Silné zrážky a s nimi súvisiace povodne sú oveľa častejšie ako v minulosti. Zmierniť povodne a vrátiť vodu späť do kolobehu chcú mestá tak, že zrážky pohltia ako špongia. Zrážková voda sa dostáva do zeme, kde sa prirodzene prefiltruje. Vďaka vrtom do pôdy sa mestá dostanú k vode a môžu ju distribuovať svojim obyvateľom. V niektorých mestách však namiesto zelene vyrastajú budovy a nepriepustné plochy, ktoré sú dôvodom, že tento kolobeh nefunguje tak, ako má.

Prirodzene, cez chodníky, parkoviská, strechy či cesty sa voda do zeme nedostane. Voda je tak nútená putovať cez kanalizáciu do rieky.

 

Čo sú špongiové mestá

Pre zmiernenie situácie sa pred niekoľkými rokmi objavil koncept špongiových miest. Mestá chcú týmto spôsobom zadržať viac vody a opätovne ju využiť. V praxi to znamená, že mesto vybuduje namiesto tvrdého asfaltu a betónu viac plôch a systémov, ktoré dokážu pohltiť dažďovú vodu.

Zdroj: https://www.chapmantaylor.com/insights/what-are-sponge-cities-and-why-are-they-the-future-of-urban-design

Typickým príkladom pre špongiové mestá je zeleň, a to nielen „na zemi“, ale aj na strechách budov, odkiaľ sa voda presmeruje do čističiek a na recykláciu. Zeleň má však ešte jedno obrovské plus. S absorbovaním vody totižto pomôžu rastliny, ktoré sú extra náročné na vodu. Vďaka nim tak nehrozí, že sa zrážky premenia na povodeň. Okrem zelene mestá vybudujú aj podzemné kanalizačné systémy, ktoré vodu zachytia a rovnako ju vrátia do spotrebiteľského kolobehu.

To isté platí aj o systémoch, ktoré sú určené na samotné zachytávanie a skladovanie dažďovej vody ešte počas zrážok. Sú nimi napríklad vodné cesty, kanály, mokrade či rybníky.

 

Priekopníci v budovaní špongiovým miest

Mestský dizajnér a dekan čínskej vysokej školy architektúry v Pekingu Yu Kongjian je tvorcom konceptu špongiových miest. 

 


Navrhovanie špongiového mesta pozostáva z riek a mokradí plných vegetácie. Vďaka rastlinám bude tok miernejší a spomalí prúd vody.


 

V súčasnosti sa do programu špongiových miest zapojilo 30 lokalít, medzi inými Ningbo, Hangzhou, Šanghaj, Peking, Shenzhen či Wuhan. Do roku 2039 chcú mestá zachytávať až 70 % dažďovej vody.

 

Zmierniť ničivé záplavy a vrátiť vodu späť do kolobehu

Mestá majú jasno v tom, čo chcú novými systémami dosiahnuť. Obrovské špongie prinášajú ďaleko viac výhod, ako sa na prvý pohľad zdá. Mestá budú mať viac vody, vďaka podzemným zásobám, takže budú sebestačnejšie.

Voda pôjde menej do kanálov a čistiarní, čím sa zmierni záťaž na čistenie a odvodňovanie. Voda sa tak dostane vo väčšom objeme do pôdy, kde sa prirodzene prefiltruje, a odtiaľ bude cez mestské vrty prúdiť do domácností.

 

No Comment

0

Sorry, the comment form is closed at this time.

0

Košík