title

Blog

Dotácie na obnovu rodinných domov a zachytávanie dažďovej vody

 

Už čoskoro bude možné požiadať o dotácie na obnovu rodinných domov. Ľudia budú môcť požiadať o dotácie na obnovu svojich domov ale aj na zachytávanie a vsakovanie dažďovej vody. Celkovo bude podporených 30 000 domov s výškou dotácie maximálne 16 600 € na rodinný dom. Spolu je na to vyčlenených pol miliardy eur.

Za peniaze z dotácií sa budú môcť zrenovovať príbytky, staršie ako 15 rokov. Polovica maximálne 16 600 eur z celkovej sumy rekonštrukcie pôjde z európskych peňazí a druhú polovicu si bude musieť človek zaobstarať sám (úver z banky).

 


Cieľom je zlepšenie energetickej hospodárnosti rodinných domov a zníženie spotreby energie.


 

 

 

Zlepšením energetickej hospodárnosti sa prispeje k zníženiu emisií oxidu uhličitého a k zlepšeniu kvality ovzdušia.

Celkovo je u nás jeden milión rodinných domov, z ktorých vyše polovica potrebuje obnovu. Na Slovensku sa obnoví 30 000 domov vďaka polmiliardovej dotácii.

Jedná sa približne o 5% z tých, ktoré potrebujú energetickú rekonštrukciu.

 

Na čo sú dotácie určené

Obnova sa týka výmeny okien, nového zateplenia, kompostovania, kúrenia a výmenníkov na ohrev vody.

 


Medzi oprávnené výdavky je zaradené aj zachytávanie a vsakovanie dažďovej vody.


 

Prijímateľovi, ktorý bude spĺňať technické parametre, budú peniaze automaticky uhradené. Dotácie by sa mali udeľovať systémom „kto prvý požiada, ten prvý dostane“.

 

Financovanie rekonštrukcie v praxi

Príklad: človek, ktorý bude potrebovať na obnovu domu približne 32-tisíc eur, dostane od Slovenskej agentúry životného prostredia polovicu, a to maximálne 16 600 eur. Druhú polovicu si bude musieť zaobstarať sám, z vlastného vrecka (úver z banky). Na financovaní by sa teda podieľal verejný sektor (Plán obnovy) aj súkromný sektor (banky).

 

Prvé dotácie

Prvá výzva na dotácie sa má spustiť už na jeseň budúceho roka. Žiadosti o dotácie sa budú môcť predkladať až po jej vyhlásení. Podporia sa len projekty, ktoré splnia požiadavky.

No Comment

0

Sorry, the comment form is closed at this time.

0

Košík